Uwierz w siebie i zostań wymiataczem, czyli książka dla starszych dzieci, które potrzebują wsparcia do działania

Matthew Syed, Wymiatasz!, Wydawnictwo Insignis, Kraków 2019.

“Lęk i obawy mogą powstrzymywać nas przed działaniem. Dlatego zastanówmy się teraz, jak je przezwyciężyć. Bo warto się przygotować. Poczuć się pewnie. I dać się ponieść! Musimy uwierzyć w siebie, żeby poradzić sobie ze wszystkimi zmianami i wyzwaniami, jakie czekają nas w życiu.” – to cytat z książki “Wymiatasz” Matthew Syed, której tytuł w oryginale brzmi “You are awsome” (Jesteś niesamowity). Właściwie po przytoczeniu tego cytatu i oryginalnego brzmienia tytułu mam wrażenie, że zostało już powiedziane wszystko, co w tej książce można znaleźć.

Ta książka, to doświadczenia życiowe autora, który mówi o tym, jak stał się mistrzem w ping- ponga. O tym, że to nie talent czy wrodzone umiejętności przybliżają nas do tego kim chcemy być lub w czym chcemy być dobrzy, ale wytrwałość, konsekwencja i wiara w siebie… Wiele zależy od nas samych, od naszego podejścia, ile siły w sobie znajdziemy i jakie kolejne decyzje zostaną podjęte.

Starsze dzieci i młodzież często są zagubieni, nie mają dobrych wzorców lub spotkały na swojej drodze osobę, która powiedziała im coś na tyle dotkliwego, że nie potrafią się przyznać nawet przed samym sobą, że są dobrym i wartościowym człowiekiem. Ta książka, strona po stronie, skłania do zastanowienia się, czy jeżeli czuję się beznadziejnie, to faktycznie musi tak już zostać? Młodzi ludzie nie lubią słuchać, że czegoś się boją czy rządzi nimi lęk. W tym wieku mówimy już o sile i poczuciu własnej wartości. Czytając tę książkę, ja sama miałam wrażenie, że nie wszystko jest stracone, że mogę wstać i iść dalej. Co zrobi z tym młody człowiek? Na pewno warto spróbować.

 

Mam wrażenie, że metoda małych kroków została w tej publikacji nazwana “zyskiem marginalnym”… nieustanne próby, pozytywne nastawienie, wysiłek, popełnianie tysięcy błędów, wiara i stawianie sobie wyzwań. Więc bierzmy się do pracy!

Edyta Gonczar / Zespół Fundacji Mutyzm Wybiórczy Reaktywacja