Spotkania rodzinne podczas Świąt Bożego Narodzenia

Przed nami piękny, grudniowy czas wypełniony spotkaniami w świątecznej atmosferze. Wiele razy będzie okazja, by wspólnie z bliższą i dalszą rodziną spędzić te magiczne chwile. Wszyscy będą się witać, mówić: “Dzień dobry! Wesołych Świąt!”, przytulać się, ucztować przy świątecznym stole, dzielić się opłatkiem. Osoby,  którym nie towarzyszy lęk, odbierają te sytuacje, jako proste i przyjemne.  Niestety dzieci z mutyzmem wybiórczym, nie podchodzą do tej kwestii równie entuzjastycznie, jak inni. Jednak rodzic, który jest świadomy trudności, z jakimi mierzy się jego dziecko, będzie chciał uczynić wszystko, aby i ono wspominało święta, jako czas przyjemny i radosny. A zatem, co możesz zrobić, by tak się stało? Oto kilka podpowiedzi:
  1. Porozmawiaj z dzieckiem o świątecznych spotkaniach. Zapewnij, że rozumiesz jego lęk i trudności, które mogą się pojawić. Zapewnij, że nie będzie musiało witać się z każdym po kolei, że będziecie blisko i mu pomożecie.
  2. Porozmawiaj o mutyzmie wybiórczym Twojego dziecka z osobami, które będą na rodzinnych spotkaniach. Wytłumacz, że to nie upór, manipulacja czy brak wychowania, tylko lęk blokuje Twoje dziecko. Ono bardzo chce, ale się boi. 
  3. Zaproponuj dziecku przed spotkaniem z tymi osobami, rozmowę przez telefon, messenger lub inny komunikator.
  4. Zaangażuj dziecko w nakrywanie do stołu lub daj mu zadanie, za które będzie odpowiedzialne. To zajmie jego myśli i da poczucie, że jest ważne i potrzebne.
  5. Uświadom sobie i dziecku, że jeżeli nie będzie ono w stanie podzielić się opłatkiem ze wszystkimi, to świat się nie zawali, jeśli tego nie zrobi.
  6. Moment rozdawania prezentów jest bardzo emocjonujący. Nie pozwól by jego otrzymanie warunkowało powiedzenia wierszyka czy zaśpiewanie piosenki. Dla dziecka z mutyzmem wybiórczym może to być bardzo trudne. 
  7. Spraw, by to był radosny i wesoły czas dla dziecka.
  8. Mutyzm wybiórczy, to nie wyrok, to lęk,  który można pokonać małymi krokami.
Pamiętaj, nawet jeśli w tym roku Twoje dziecko nie będzie w stanie zrobić wielu rzeczy, które od niego wszyscy oczekują,  to nic złego się nie stanie. Przed Wami kolejne świąteczne spotkania. Praca małymi krokami przyniesie efekty, sprawi, że dzieci będą mogły cieszyć się z radosnego dzieciństwa wolnego od lęku.