Podsumowanie miesiąca świadomości 2019

Ten miesiąc był dla nas niezwykle aktywnym czasem. Osoby zaangażowane w działanie fundacji pracowały z całych sił, aby świadomość o mutyzmie wybiórczym dotarła tam gdzie jest potrzebna. Duży w tym udział miały szkoły i przedszkola,        a także specjaliści. 

Jednym z naszych działań były spotkania grup wsparcia, które odbyły się całej Polsce. W 17 miastach spotkało się ponad 90 świadomych rodziców, nauczycieli i specjalistów. Takie spotkania mają na celu zmniejszenie dystansu poprzez bezpośredni kontakt i wymianę doświadczeń nad pokonywaniem lęku przed mówieniem u naszych dzieci i uczniów. 

Stworzyliśmy plakat przedstawiający krótkie informacje o mutyzmie wybiórczym. Został on wielokrotnie przez członków grupy pobrany i wydrukowany. Wisiał na tablicach w placówkach by zasygnalizować, że problem z mówieniem dotyczy tych, którzy nie są w stanie odezwać się i wyrazić swojego zdania.

Nawiązaniem do tego był konkurs, w którym należało wykonać gazetkę szkolną i umieścić w niej plakat, informacje o zaburzeniu lękowym. Otrzymaliśmy wiele zdjęć ze szkół, poradni i przedszkoli, a wszyscy uczestnicy otrzymali torby i ulotki. Wyróżnione prace dostały dodatkowo bezpłatną możliwość udziału w szkoleniu oraz książeczkę “Mutyzm wybiórczy, czyli o dzieciach, które czasami milczą”.

Odbyło się kilka szkoleń i warsztatów stacjonarnych w Białymstoku, w Warszawie i we Wrocławiu. 

Po raz kolejny skorzystaliśmy z uprzejmości mgr Doroty Lubas, która jest pedagogiem i poprowadziła dla nas niezwykły webinar pt. “Asertywność i poczucie własnej wartości u dzieci”. Jedna z uczestniczek szkolenia podsumowała go tymi słowami – “Przedstawiła nam temat nie z punktu teoretycznego, ale mocno zakorzeniony w naszej rzeczywistości. Z dużą świadomością świata w którym żyjemy my dorośli, a jednocześnie z olbrzymim szacunkiem i zrozumieniem do wielowymiarowego świata naszych dzieci.”

Zainteresowaliśmy swoimi działaniami dwie stacje radiowe, które puściły audycje radiowe. W Polskim Radiu Białystok w programie “Szlachetne Zdrowie – Jak leczyć mutyzm wybiórczy” wzięły udział związane z fundacją Ada Rogowska terapeutka i pedagog szkolny oraz Izabela Siwicka-Puczko, mama dzieci z MW. Natomiast w Radiu eM Kielce w audycji “Dialogi o mutyzmie wybiórczym” gościły Justyna Prajsnar – psycholog z MZPPP, Magdalena Latos – pedagog z MZPPP i Marzena Schab – wolontariuszka naszej fundacji. Oba nagrania są dostępne do ponownego odsłuchania na stronach internetowych radia. 

Poprosiliśmy też członków grupy by podzielili się z nami informacjami o lekarzach psychiatrach, którzy rozumieją to zaburzenie, polecają właściwe metody terapii na bazie rzetelnej wiedzy. Lista ciągle się powiększa i dziękujemy, że tworzycie ją razem z nami.

Cały miesiąc intensywnej pracy zaowocował wieloma nowymi kontaktami, a podczas rozmów w kuluarach zrodziło się kilka całkiem realnych do zrealizowania pomysłów. Grupa wsparcia na Facebooku codziennie przyjmuje do swojego grona kilkanaście nowych osób, a to oznacza, że problem mutyzmu wybiórczego faktycznie staje się zauważony i mamy ogromną nadzieję, że dzięki temu wreszcie przestanie być bagatelizowany i mylony z nieśmiałością i innymi zaburzeniami. 

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają i są z nami. Razem jesteśmy silniejsi, a to wszystko dla dzieci, które mają tak wiele nam do powiedzenia.