Kiedy zauważysz niepokojące zachowanie dziecka, szukasz informacji, pomocy i wsparcia. W obecnym świecie naturalnie szukamy informacji w internecie, co często może naprowadzić na właściwy trop i skrócić błądzenie w poszukiwaniu punktu zaczepienia. Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem lękowym, w związku z tym diagnozuje go lekarz psychiatra, i to do niego należy się udać w pierwszej kolejności. Być może brzmi to poważnie i trudno niektórym zmienić stereotypowe myślenie, ale lekarz ten po prostu dba o zdrowie, tyle że psychiczne. To bardzo ważna sfera życia, o czym nie należy zapominać. W związku z tym, że często rodzice pytają o to, jak przygotować się na taką wizytę, postanowiliśmy przedstawić najważniejsze punkty.
- Wybór psychiatry dziecięcego jest bardzo ważny. Dlatego należy poszukać opinii na temat lekarza, czy posiada wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego. Pomocna może być 👉 lista przyjaznych psychiatrów przygotowana przez naszą Fundację. Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie i nie obowiązuje rejonizacja.
- Na wizytę zabierz opinię nauczyciela o dziecku z przedszkola/szkoły, do której uczęszcza. Przygotuj mapę mowy (dokładnie zobrazuje, gdzie i z kim rozmawia Twoje dziecko). Tabelkę znajdziesz 👉 tutaj.
- Wypisz na kartce to, co Cię niepokoi, własne obserwacje, wszystko, co według Ciebie może być ważne, bo Ty znasz najlepiej swoje dziecko.
- Przygotuj nagrania, jak dziecko funkcjonuje w domu, w bezpiecznym środowisku.
- Podaj przykłady, jak dziecko zachowuje się w domu, na urodzinach, u babci, w sklepie. Im więcej podasz przykładów, tym lekarz psychiatra będzie miał więcej szczegółów przydatnych do diagnozy mutyzmu wybiórczego.
- Wizytę u lekarza psychiatry zaplanuj tak, aby towarzyszyła Wam jeszcze jedna osoba dorosła (tata, ciocia, babcia), która będzie mogła zostać z dzieckiem na korytarzu. Pamiętaj! Nigdy nie mów o dziecku przy dziecku! (jeśli chodzi o MW, lęk).
- Poinformuj dziecko, że idziecie do kogoś kto zna dzieci, które czasem nie mogą mówić i daje wskazówki jak pokonać pana stracha, albo po prostu, że idziecie do Pani/Pana, który chętnie je pozna i jeśli nie będzie gotowe, to nie musi mówić.
Jeżeli lekarz potwierdzi diagnozę i wystawi zaświadczenie, ważnym zapisem, który powinien się na nim znaleźć jest: zagrożenie niedostosowaniem społecznym (istotne w przypadku starania się rodzica o wydanie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego).
Zapamiętaj! Mutyzm wybiorczy, to zaburzenie lękowe i dzięki pracy małymi krokami można go skutecznie pokonać. Lekarz psychiatra nie jest naszym wrogiem, to pierwszy krok na drodze do zwycięstwa nad lękiem przed mówieniem.
Zespół Fundacji Mutyzm Wybiórczy Reaktywacja