Październik miesiącem świadomości mutyzmu wybiórczego – 2020 r.

Podsumowanie października miesiąca wiedzy o mutyzmie wybiórczym w 2020 roku

W tym roku październik okazał się dla wielu z nas niesamowitym wyzwaniem, ale jest to dla wszystkich czas, który pokazał, że należy szukać rozwiązań i nie poddawać się w osiąganiu celów. Jako Fundacja od zawsze staramy się mówić, że w pracy nad mutyzmem wybiórczym należy wyjść ze sztywnych ram, zapomnieć o wszystkim, co do tej pory wiedzieliśmy. Nie mając wpływu na to, co dzieje się odgórnie, tak wiele można zrobić zaczynając od jednostki, czyli od siebie. Dlatego zawsze mówimy rodzicom, nauczycielom i każdemu, kto spotka osobę z zaburzeniem lękowym, że należy włączyć empatię, zdjąć presję, zatrzymać się na chwilę, zdobyć wiedzę, a następnie dążyć do szerzenia świadomości. Wszystko po to, by z powrotem wciągnąć osoby wycofane, zalęknione i zablokowane w życie, jakie im się po prostu należy. Im więcej osób zrozumie, że nie wszystkie ciche dzieci, chcą takie być, tym będziemy lepsi jako społeczeństwo.

Dlatego po raz kolejny zespół Fundacji zaangażował się w szereg działań, dzięki którym może będzie łatwiej  dzieciom pokonać lęk. 

Pierwszym takim działaniem było stworzenie grafiki w formie plakatu, który jest symbolem tegorocznej edycji miesiąca świadomości o mutyzmie wybiórczy. Głównym hasłem były słowa “Nie bądź zielony w temacie mutyzmu wybiórczego”, które również znalazły się na nakładce na zdjęcie profilowe facebooka. Informacja ta trafiła do ponad 68 tys. odbiorców poprzez 253 udostępnień. 

Przez cały miesiąc opublikowaliśmy na naszym fanpagu blisko 80 grafik i postów, by o mutyzmie wybiórczym było głośno, jednocześnie zwracając uwagę na ważne kwestie. Dzięki temu ponad pół tysiąca osób zainteresowało się tematem dołączając do nas, a 200 tys. osób zobaczyło treść.  Warto też wspomnieć, że grupa prowadzona przez fundację liczy już 4 tys. osób.

Niezwykle ważnym wydarzeniem było zorganizowanie i przeprowadzenie webinaru pt. “Mutyzm wybiórczy w teorii i praktyce”. Zainteresowanie było ogromne i wzięło w nim udział prawie 100 osób, z czego zdecydowaną większością byli nauczyciele. To jest ogromny sukces, że zauważa się potrzebę doskonalenia kadry szkół i przedszkoli. Wiemy, że dzieje się tak również dzięki świadomym i zaangażowanym rodzicom dzieci z mutyzmem wybiórczym.

W całej Polsce zorganizowaliśmy 14 spotkań grup wsparcia, podczas których lokalnie można było się spotkać, wymienić doświadczeniami i porozmawiać w miłej i luźnej atmosferze. Z powodu obostrzeń niektóre z nich się nie odbyły, a część została przeniesiona na platformę zdalną. Jednak w miarę możliwości będziemy kontynuować tą formę wsparcia.

Nasi podopieczni mogli wziąć udział w kilku rozmowach grupowych, co zawsze dodaje sił oraz motywacji do dalszych działań i szybkiego wychwycenia ewentualnych błędów. 

Październik, to także Dzień Edukacji Narodowej, który również został dodatkowo zaakcentowany przez naszych podopiecznych. Wielu nauczycieli, ale i pracowników oświaty, otrzymało imienne podziękowania za empatię i zrozumienie dla potrzeb dzieci z mutyzmem wybiórczym. 

W związku z tym, że w tym czasie najbezpieczniejszą formą są działania zdalne i obejmujące sieć internetową, to na tym oparliśmy również formułę zadań i konkursów dla podopiecznych i wszystkich naszych członków grupy. Dlatego było to maksymalne udostępnianie infografik, plakatów i informacji na temat mutyzmu wybiórczego. Drugim zadaniem było stworzenie tablicy, gazetki na swojej stronie internetowej, fanpage lub innym miejscu, tak by znów zobaczyły to inne osoby. Trzecia zabawa jeszcze czeka na efekt końcowy, ale o tym poinformujemy wkrótce.

Duże zainteresowanie, o czym wielokrotnie słyszymy, wzbudza fundacyjna strona internetowa www.mutyzm-wybiorczy.org.pl, która w ostatnim czasie przeszła totalną metamorfozę dzięki naszej wspaniałej i utalentowanej wolontariuszce. Miejsce to jest naszą wizytówką, z której jesteśmy dumni i sami codziennie odkrywamy kolejne aktualizacje. Statystki pokazują kilkadziesiąt tysięcy wejść w tym krótkim czasie, a to oznacza, że korzystacie z zamieszczonych informacji. Największym zainteresowaniem cieszą się umieszczone materiały i opracowania, które można bezpłatnie pobierać, drukować, wysyłać i rozpowszechniać. Widać też, że nie tylko mieszkańcy Polski trafiają na stronę, ale i całej Europy. 

Nie wszystko da się opisać i nie każde zaplanowane działanie zostało tu przedstawione. Podjęliśmy się jeszcze kilku zadań, których efekty będą wymagały więcej czasu i bardziej wytężonej pracy osób zaangażowanych. Telefon fundacyjny dzwoni po kilka razy dziennie, a rozmowy bardzo często są trudne i bardzo długie. Choć sytuacja powszechna jest mocno niepewna staramy się utrzymać stabilność i szukać płaszczyzn, w których można skutecznie działać.  

Dziękujemy, że jesteście z nami.

Podsumowanie zabawy fotograficznej

Czynniki podtrzymujące

🍁 Z okazji “Października miesiąca wiedzy o mutyzmie wybiórczym” 🍁

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w kampanii informacyjnej propagującej wiedzę o tym zaburzeniu lękowym: 🤷‍♂️“Nie bądź zielony w temacie mutyzmu wybiórczego”🤷 Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społecznej oraz uwrażliwienie społeczeństwa na problemy osób dotkniętych mutyzmem wybiórczym.

💥 Konkurs I 💥

📜 Regulamin konkursu – zabawy:

1. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród jest Fundacja Mutyzm Wybiórczy Reaktywacja KRS: 0000737540; siedziba: ul. Kurów 174, 32-700 Bochnia zwany dalej: Organizatorem. Facebook nie jest organizatorem konkursu i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności z nim związanej.

2. Konkurs rozpoczyna się ▶️ 01.10.2020 r. i trwa do 25.10.2020 (do północy).

3. W konkursie mogą wziąć udział pełnoletnie 🧍‍♀️osoby fizyczne 🧍 jak i instytucje: 🏫 szkoły, przedszkola, poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

4. Zadaniem konkursowym jest 👩‍💻 umieszczenie na własnym profilu na portalu społecznościowym (Facebook, Instagram itp.), fanpage’u lub własnej witrynie internetowej:

🔸 informacji dotyczących mutyzmu wybiórczego (tekst, grafika, film)
🔸 plakatu z okazji miesiąca świadomości (dostępny do pobrania w plikach grupy wsparcia Organizatora oraz na stronie internetowej: www.mutyzm-wybiorczy.org.pl.
🔸 hashstag`a oznaczającego październik miesiącem świadomości mutyzmu wybiórczego – #mw2020 oraz nazwy kampanii “Nie bądź zielony w temacie mutyzmu wybiórczego”.

Linki do wykonanych prac konkursowych należy wysyłać na adres mailowy: info@mutyzm-wybiorczy.org.pl.
Przesłanie linków jest równoznaczne z udzieleniem zgody na ich publikację na stronie internetowej: www.mutyzm-wybiorczy.org.pl, na fanpage`u (facebook) oraz na grupie wsparcia Organizatora (facebook/groups). W wysłanym mailu należy również podać dokładne dane adresowe na które ma być przesłana nagroda.

5. Do wygrania są:
🎗 I miejsce – webinar (o tematyce związanej z MW, dostępny w zakładce szkolenia na www.mutyzm-wybiorczy.org.pl, do wykorzystania od 1.11.2020 r. do 30.11.2021 r.) oraz torba z ulotkami Organizatora.
🎗 II miejsce – koszulka z logo Organizatora (rozmiary i wzory dostępne na stronie: mutyzm-wybiorczy.org.pl ) oraz książeczka „Mutyzm Wybiórczy, czyli o dzieciach, które czasami milczą”.
🎗 III miejsce – torba z ulotkami Organizatora oraz książeczka „Mutyzm Wybiórczy, czyli o dzieciach, które czasami milczą”.

Nagród nie można wymienić na równowartość pieniężną oraz przekazać ich osobom trzecim.

 

6. Prace konkursowe będą oceniane pod względem merytorycznym i estetycznym przez Zarząd i Radę Fundacji i na tej podstawie zostanie wybrany zwycięzca konkursu.

7. Fundacja opublikuje wynik konkursu w dn. 28.10.2020 r. o godzinie 20.00 na fanpage`u  (facebook) i na grupie wsparcia Organizatora (facebook/groups). oraz na stronie internetowej www.mutyzm-wybiorczy.org.pl.

8. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją Polityki prywatności: mutyzm-wybiorczy.org.pl/polityka…

9. W przypadkach nieokreślonych w niniejszym regulaminie ostateczny głos ma Zarząd i Rada Fundacji.

10. W konkursie nie mogą brać udziału członkowie Zarządu, Rady Fundacji i ich rodzin.
 

💥 Konkurs II dla Podopiecznych Fundacji 💥

 • Zadanie konkursowe: udostępnić jak najwięcej postów, grafik, notatek, artykułów, plakatów, plików video itp. związanych z tematyką mutyzmu wybiórczego. Informacje te mogą być umieszczane min: na różnego rodzajach grupach tematycznych na portalach społecznościowych.

 • Konkurs trwa od 01.10.2020 r. do 14.10.2020 r. (do północy). Wyniki będą ogłoszone na grupie dla Podopiecznych FMWR w dn. 19.10.2020 r.

 • Nagrodami w konkursie są:

🥇I miejsce – webinar (o tematyce związanej z mw , dostępny w zakładce szkolenia na www.mutyzm-wybiorczy.org.pl, do wykorzystania od 1.11. 2020 r. do 30.11. 2021 r.) oraz torba z ulotkami Organizatora.

🥈II miejsce – torba z ulotkami FMWR oraz książeczka „Mutyzm Wybiórczy, czyli o dzieciach, które czasami milczą”.

🥉III miejsce – książeczka „Mutyzm Wybiórczy, czyli o dzieciach, które czasami milczą”. 

 • W konkursie nie mogą brać udziału członkowie Zarządu, Rady Fundacji oraz ich rodzin.

Z okazji miesiąca wiedzy o mutyzmie wybiórczym zapraszamy wszystkich do zabawy, dzięki której dołożycie swoją cegiełkę do szerzenia wiedzy o MW!

Zadanie do wykonania:

 1. Zrób sobie zdjęcie z hasłem dotyczącym mutyzmu wybiórczego (na kartce A4, A3 lub większej) i wyślij je na adres e-mail: l.tuta@mutyzm-wybiorczy.org.pl
  do dnia 31.10. 2020 r..
 2. Technika dowolna: własnoręczny lub wydrukowany napis, informacja, cytat, grafika itp.
 3. Można skorzystać z przygotowanych przez Fundację pomysłów znajdujących się  w galerii na naszej stronie internetowej. 
 4. Z wszystkich przesłanych do nas zdjęć zrobimy prezentację, która zostanie umieszczona na naszym fanpage’u na fb.
 5. Zachęcamy również do wstawiania tych zdjęci na swoim profilu fb . Im więcej osób dowie się, czym jest mutyzm wybiórczy, tym więcej dzieci będzie mogło zostać zdiagnozowanych i otrzymać odpowiednią pomoc. 
 6. W zabawie może wziąć udział każdy: dziecko z MW (za zgodą dziecka), rodzice, najbliższa rodzina, nauczyciel, koordynator, specjalista…ogranicza nas tylko wyobraźnia 🙂

Plakat do pobrania w PDF: Plakat-MW2020

📣 Czy wiecie, że październik jest miesiącem wiedzy o mutyzmie wybiórczym?
📌Jak każdego roku to właśnie w tym miesiącu skupiamy swoje działania ze szczególnym naciskiem na zwiększanie świadomości o tym zaburzeniu. Potrzebujemy zaangażowania każdego z Was, bo jest coraz lepiej, ale tak wiele jest jeszcze do zrobienia.
Poniżej przedstawiamy zapowiedź tego co zaplanowaliśmy. O szczegółach będziemy pisać na bieżąco, dlatego bądźcie czujni i mówmy o tym głośno! 📣📣📣