Julia Donaldson, Gruffalo, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2005.

„GRUFFALO” jest świetną książką dla dzieci👍. Jej bohaterką jest Myszka, która mimo strachu o własne życie chroni je, dzięki swojej mądrości, sprytowi i opanowaniu własnego lęku.

W wielkim, ciemnym lesie spotyka drapieżników: Lisa, Sowę i Węża. Wymyślona przez Myszkę znajomość z żarłocznym cudakiem Gruffalo ratuje jej życie.

Gruffalo w wyobraźni Myszki jest to “stwór wielki i bury, co ma straszne kły i pazury”. Kiedy Lis, Sowa i Wąż dowiadują się z opowieści rezolutnej Myszki, że jej groźny wymyślony znajomy Gruffalo uwielbia : “lisa w postaci pieczeni”, „sowie lody na patyku” i „węże ze szczypiorkiem”, uciekają w popłochu do nory, dziupli i do domku w trawie.

Myszka czuje się teraz bezpiecznie, a tu…ojejku! W wielkim, ciemnym lesie pojawia się już nie wymyślony, ale żywy, prawdziwy, wielki, straszny i głodny Gruffalo!!! RATUNKU!!!

Co teraz zrobi bystra i dzielna Myszka?! Czy podda się strachowi, czy się z nim zmierzy?!

Przeczytajcie😊!

Rymowana bajka ” Gruffalo” ma już 21 lat. Po raz pierwszy została wydana w Londynie w 1999r. W Polsce książkę wydało Wydawnictwo Amber w 2005r. W kolejnych polskich wydaniach i w dwóch świetnych tłumaczeniach, książkę wzbogacają bajkowe ilustracje Axela’a Scheffler’a. W 2009 bajka została sfilmowana😊. Powstał 27-minutowy brytyjsko-niemiecki film, nominowany do Oscara w kategorii: Najlepszy animowany film krótkometrażowy. Film zdobył też 7 nagród na kilku festiwalach filmowych.

Aga Błaszczyk / Zespół Fundacji Mutyzm Wybiórczy Reaktywacja