Gabriela Rzepecka-Weiss, Gdy Pola się zgubi, Wydawnictwo Dwukropek, Warszawa 2018.

“Gdy Pola sie zgubi” to historyjka o kilkuletniej Poli, która wyjeżdża z rodzicami na zagraniczne wakacje. Dziewczynka jest bardzo ciekawa świata i żywiołowa, co sprawia, że już w drodze na lotnisko udaje jej się kilka razy zawieruszyć. Na szczęście bohaterka zna Sześć Zasad Małych Zagubialskich i jak się okazuje, potrafi je stosować w praktyce. Gdy traci rodziców z oczu nie wpada w panikę, tylko przypomina sobie odpowiednią zasadę. Radzi sobie nawet wtedy, gdy w obcym kraju musi poprosić o pomoc policjanta.

Chociaż w książce zostało przedstawionych kilka poważnych sytuacji (dziewczynka gubi się na lotnisku, odjeżdża autobusem, do którego nie zdążyli wsiąść rodzice itd), to historia Poli nie wywołuje w dzieciach lęku przed podróżami. Książka przekazuje wzorce zachowań, z których dziecko będzie mogło skorzystać w sytuacji zgubienia się i buduje w małym czytelniku poczucie własnej skuteczności (dzięki odpowiedniemu zachowaniu córki rodzice zawsze ją znajdują).

Zasady Zagubialskich są proste i łatwe do zastosowania, a mogą zaoszczędzić wiele stresu całej rodzinie. Dzięki rymom dzieci łatwo je zapamiętają.

Obowiązkowa pozycja dla przedszkolaków. Nie tylko przed wakacjami.

Recenzja książki z: www.biblioteczka-apteczka.pl